The Yamaha WR 250Z is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
For daily commuting, the gas tank is a critical aspect. The Yamaha WR 250Z includes a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and utilizes a Membrane and power valve fuel management system, ensuring optimal mileage during your journeys.
Preventative care is necessary to maintain your Yamaha WR 250Z in peak form. Popular maintenance parts comprise oil filters. By using genuine parts, your WR 250Z will sustain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Yamaha WR 250Z Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/100 - 21 and the Rear Tyre size is 110/100 - 18 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 45.96 Nm (4,68 kgf-m or 33,73 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 10.9:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 114.3 km/h (70,65 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Membrane and power valve |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 103.0 kg (225,96 pounds) |
| Length: | 2 mm (0,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 2-piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc |