The Buell 1125CR Cafe Racer is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1125.86 ccm (68,36 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 146.00 HP (106,07 kW)) @ 9800 RPM, 111.19 Nm (11,24 kgf-m or 81,59 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an essential factor. The Buell 1125CR Cafe Racer comes with a 20.06 litres (5,27 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, ensuring efficient efficiency for your rides.
Proper upkeep is vital to maintain your Buell 1125CR Cafe Racer operating reliably. Popular maintenance parts consist of spark plugs. With the right parts, your 1125CR Cafe Racer can maintain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Buell 1125CR Cafe Racer Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1125.86 ccm (68,36 cubic inches) |
| Power: | 146.00 HP (106,07 kW)) @ 9800 RPM |
| Torque: | 111.19 Nm (11,24 kgf-m or 81,59 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 12.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.06 litres (5,27 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2065 mm (80,89 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ZTL2-type brake, 8-piston, 4 pads, fixed caliper, 375 mm single-sided, inside out, stai |
| Rear Brakes: | Single disc. Two-piston, direct mount caliper; stainless steel, fixed rotor |