The Suzuki Intruder Classic 400 is a 4 stroke, Classic bike with a 399.00 ccm (24,23 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 32.18 HP (23.5 kW, 33.00 Nm (3.4 kgf-m or 24.3 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an essential feature. The Suzuki Intruder Classic 400 is equipped with a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel control system, ensuring reliable fuel economy for your adventures.
Routine service is crucial to keep your Suzuki Intruder Classic 400 in top condition. Frequently replaced components include clutch plates. With the right parts, your Intruder Classic 400 can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 32.18 HP (23.5 kW |
| Torque: | 33.00 Nm (3.4 kgf-m or 24.3 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 244.0 kg (535,21 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |