The Blata Elite 13 W is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Liquid cooled 39.80 ccm (2,42 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.32 HP (7.5 kW, 7.25 Nm (0.7 kgf-m or 5.3 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an important feature. The Blata Elite 13 W includes a 1.00 litres (0,26 gallons) fuel tank, providing efficient performance on the road.
Routine service is key to keep your Blata Elite 13 W operating reliably. Regular replacement items comprise brake pads. By using genuine parts, your Elite 13 W will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Blata Elite 13 W Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/65 - 6.5 and the Rear Tyre size is 110/50 - 6.5 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.80 ccm (2,42 cubic inches) |
| Power: | 10.32 HP (7.5 kW |
| Torque: | 7.25 Nm (0.7 kgf-m or 5.3 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.00 litres (0,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 21.3 kg (46,77 pounds) |
| Length: | 960 mm (37,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. disc brake - disc diameter 130 mm ( 51? ) |
| Rear Brakes: | Single disc. disc brake - disc diameter 119 mm ( 47? ) |