The Yamaha YBR125 is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 10.05 HP (7,26 kW)) @ 10000 RPM, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 2100 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an essential feature. The Yamaha YBR125 includes a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel management system, providing good range for your rides.
Preventative care is important to keep your Yamaha YBR125 running smoothly. Essential service parts involve brake pads. By using genuine parts, your YBR125 will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha YBR125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - M17 and the Rear Tyre size is 90/90 - M18 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.05 HP (7,26 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 2100 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 113.0 kg (247,85 pounds) |
| Length: | 1980 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |