The Hero Honda CBZ is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 156.80 ccm (9,52 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 17.16 HP (12,44 kW)) @ 8000 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
During extended trips, the fuel capacity is a critical feature. The Hero Honda CBZ is equipped with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank and features a OHC fuel control system, giving consistent mileage on the road.
Proper upkeep is essential to keep your Hero Honda CBZ operating reliably. Popular maintenance parts include air filters. By using genuine parts, your CBZ will sustain strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 156.80 ccm (9,52 cubic inches) |
| Power: | 17.16 HP (12,44 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 148.0 kg (324,67 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |