The Yamaha XJR 1300 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1251.00 ccm (75,96 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 106.20 HP (77,11 kW)) @ 8000 RPM, 104.70 Nm (10,65 kgf-m or 76,81 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is necessary for ensuring your Yamaha XJR 1300 in top condition. Frequently replaced components consist of batteries. By using genuine parts, your XJR 1300 will sustain great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Yamaha XJR 1300 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 58W and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 73W so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1251.00 ccm (75,96 cubic inches) |
| Power: | 106.20 HP (77,11 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 104.70 Nm (10,65 kgf-m or 76,81 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 224.0 kg (491,33 pounds) |
| Length: | 2175 mm (85,17 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |