The Kawasaki EN 500 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 498.00 ccm (30,24 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 8500 RPM, 41.00 Nm (4,18 kgf-m or 30,05 ft.lbs) @ 7300 RPM and a top speed of 170.0 km/h (105,07 mph)
Preventative care is crucial to keep your Kawasaki EN 500 operating reliably. Popular maintenance parts involve drive chains. With the right parts, your EN 500 can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 498.00 ccm (30,24 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 41.00 Nm (4,18 kgf-m or 30,05 ft.lbs) @ 7300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 170.0 km/h (105,07 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |