The Yamaha AG100 is a 2 stroke, Enduro bike with a Air cooled 97.00 ccm (5,89 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 18.00 HP (13.1 kW, 6.00 Nm (0.6 kgf-m or 4.4 ft.lbs and a top speed of 116.0 km/h (71,74 mph)
When riding, the gas tank is a key feature. The Yamaha AG100 is fitted with a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel control system, ensuring optimal mileage for your rides.
Preventative care is essential for ensuring your Yamaha AG100 in peak form. Frequently replaced components consist of brake pads. By using genuine parts, your AG100 will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 97.00 ccm (5,89 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13.1 kW |
| Torque: | 6.00 Nm (0.6 kgf-m or 4.4 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 116.0 km/h (71,74 mph) |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1979 |
| Weight: | 99.0 kg (217,21 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |