The Cagiva Grand Canyon 900 IE is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 73.00 HP (53,03 kW)) @ 8000 RPM, 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
Routine service is crucial to keep your Cagiva Grand Canyon 900 IE performing at its best. Regular replacement items comprise spark plugs. With the right parts, your Grand Canyon 900 IE will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 73.00 HP (53,03 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 193.0 kg (423,37 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |