The Moto Guzzi Sport 1100 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 90.00 HP (65,37 kW)) @ 7800 RPM, 96.10 Nm (9,75 kgf-m or 70,55 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is vital for keeping your Moto Guzzi Sport 1100 running smoothly. Essential service parts comprise brake pads. Using quality components, your Sport 1100 can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 90.00 HP (65,37 kW)) @ 7800 RPM |
| Torque: | 96.10 Nm (9,75 kgf-m or 70,55 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 200.0 kg (438,70 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |