The Yamaha XV 750 WC Virago is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 749.00 ccm (45,47 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM, 58.84 Nm (5,97 kgf-m or 43,18 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 185.0 km/h (114,43 mph)
During extended trips, the fuel capacity is an essential aspect. The Yamaha XV 750 WC Virago includes a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank, giving consistent mileage for your adventures.
Routine service is key to keep your Yamaha XV 750 WC Virago performing at its best. Common service items consist of sprockets. By using genuine parts, your XV 750 WC Virago can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 58.84 Nm (5,97 kgf-m or 43,18 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 185.0 km/h (114,43 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1989 |
| Weight: | 211.0 kg (462,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |