The Moto Guzzi California Aluminium is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 74.00 HP (53,73 kW)) @ 6400 RPM, 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an important feature. The Moto Guzzi California Aluminium comes with a 18.96 litres (4,98 gallons) fuel tank, providing good mileage on the road.
Routine service is crucial for keeping your Moto Guzzi California Aluminium running smoothly. Frequently replaced components consist of drive chains. Using quality components, your California Aluminium will sustain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi California Aluminium Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - VB18 and the Rear Tyre size is 140/80 - VB17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 74.00 HP (53,73 kW)) @ 6400 RPM |
| Torque: | 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.96 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 251.0 kg (550,53 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |