The Malaguti Madison 200 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 198.00 ccm (12,02 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 19.44 HP (14,13 kW)) @ 8750 RPM, 17.50 Nm (1,79 kgf-m or 12,84 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a critical factor. The Malaguti Madison 200 includes a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, delivering efficient fuel economy for your adventures.
Scheduled maintenance is vital for keeping your Malaguti Madison 200 in peak form. Essential service parts comprise clutch plates. Through proper maintenance, your Madison 200 will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Malaguti Madison 200 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 198.00 ccm (12,02 cubic inches) |
| Power: | 19.44 HP (14,13 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 17.50 Nm (1,79 kgf-m or 12,84 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |