The Benelli Tornado Tre 900 RS is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 898.00 ccm (54,53 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 140.80 HP (102,29 kW)) @ 11500 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a key consideration. The Benelli Tornado Tre 900 RS is fitted with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, offering reliable range during your journeys.
Routine service is important for maintaining your Benelli Tornado Tre 900 RS operating reliably. Frequently replaced components comprise brake pads. Through proper maintenance, your Tornado Tre 900 RS will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Benelli Tornado Tre 900 RS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 190/50 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 898.00 ccm (54,53 cubic inches) |
| Power: | 140.80 HP (102,29 kW)) @ 11500 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 195.0 kg (427,75 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |