The MZ Charly is a stroke, Scooter bike with a 1.00 ccm (0,06 cubic inches) Electric type of engine.
This engine has 1.00 HP (0.7 kW and a top speed of 20.0 km/h (12,34 mph)
Routine service is key for keeping your MZ Charly running smoothly. Popular maintenance parts consist of drive chains. Through proper maintenance, your Charly will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Electric |
|---|---|
| Displacement: | 1.00 ccm (0,06 cubic inches) |
| Power: | 1.00 HP (0.7 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | N/A |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 20.0 km/h (12,34 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 42.0 kg (92,14 pounds) |
| Length: | 1050 mm (41,09 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |