The Kymco MXU 50 is a 2 stroke, ATV bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.50 HP (3,28 kW)) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical factor. The Kymco MXU 50 is fitted with a 8.10 litres (2,13 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel control system, ensuring excellent efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is important to maintain your Kymco MXU 50 in peak form. Common service items include brake pads. Using quality components, your MXU 50 will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.50 HP (3,28 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.10 litres (2,13 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 100.0 kg (219,40 pounds) |
| Length: | 1786 mm (69,95 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Single disc |