The Kawasaki Eliminator 600 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 593.00 ccm (36,00 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 61.00 HP (44,28 kW)) @ 10500 RPM, 46.00 Nm (4,68 kgf-m or 33,73 ft.lbs) @ 7800 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is crucial for maintaining your Kawasaki Eliminator 600 in peak form. Common service items consist of oil filters. Using quality components, your Eliminator 600 will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 593.00 ccm (36,00 cubic inches) |
| Power: | 61.00 HP (44,28 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 46.00 Nm (4,68 kgf-m or 33,73 ft.lbs) @ 7800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 200.0 kg (438,70 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |