The Jincheng SJ 125 T is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.50 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.00 HP (10.2 kW and a top speed of 110.0 km/h (68,06 mph)
Regular maintenance is important for maintaining your Jincheng SJ 125 T performing at its best. Regular replacement items include sprockets. With the right parts, your SJ 125 T will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 14.00 HP (10.2 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 110.0 km/h (68,06 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 124.0 kg (272,03 pounds) |
| Length: | 1990 mm (77,91 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |