The Yamaha YBR 125 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 10.00 HP (7,26 kW)) @ 8 RPM, 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 6 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
For longer journeys, the fuel system is an essential feature. The Yamaha YBR 125 is equipped with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel delivery system, giving efficient mileage for your adventures.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Yamaha YBR 125 performing at its best. Frequently replaced components consist of fuel filters. Using quality components, your YBR 125 can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Yamaha YBR 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 42P and the Rear Tyre size is 90/90 - 18M/C 57P so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 10.00 HP (7,26 kW)) @ 8 RPM |
| Torque: | 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 6 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 106.0 kg (232,53 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |