The Honda Pantheon 125 is a 2 stroke, Scooter bike with a 124.80 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.80 HP (10,75 kW)) @ 7000 RPM, 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a key feature. The Honda Pantheon 125 comes with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, providing good performance for your rides.
Preventative care is necessary to maintain your Honda Pantheon 125 in top condition. Common service items consist of drive chains. With the right parts, your Pantheon 125 can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Honda Pantheon 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 12 64J and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 62L so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 14.80 HP (10,75 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 7.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 149.0 kg (326,86 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |