The Honda XL700V Transalp is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 680.20 ccm (41,30 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 59.13 HP (42,98 kW)) @ 7750 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an essential feature. The Honda XL700V Transalp features a 17.50 litres (4,60 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel injection system, ensuring good range on the road.
Proper upkeep is important for maintaining your Honda XL700V Transalp operating reliably. Common service items involve batteries. With the right parts, your XL700V Transalp will keep providing great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Honda XL700V Transalp Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - R19 and the Rear Tyre size is 130/80 - R17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 680.20 ccm (41,30 cubic inches) |
| Power: | 59.13 HP (42,98 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.50 litres (4,60 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 218.0 kg (478,20 pounds) |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |