The Harley Davidson Electra Glide Standard is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 59.00 HP (42,88 kW)) @ 5000 RPM, 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 145.0 km/h (89,65 mph)
Routine service is crucial for keeping your Harley Davidson Electra Glide Standard in peak form. Frequently replaced components comprise drive chains. With regular servicing, your Electra Glide Standard will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) |
| Power: | 59.00 HP (42,88 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 145.0 km/h (89,65 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 322.0 kg (706,35 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |