The Suzuki VL 125 Intruder is a 4 stroke, Custom bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 13.30 HP (9,65 kW)) @ 10500 RPM, 9.80 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical factor. The Suzuki VL 125 Intruder includes a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, offering good fuel economy for your adventures.
Routine service is vital for maintaining your Suzuki VL 125 Intruder running smoothly. Popular maintenance parts consist of brake pads. Using quality components, your VL 125 Intruder can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 13.30 HP (9,65 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 9.80 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |