The Ducati Monster S2R Dark is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 803.00 ccm (48,76 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 76.03 HP (55,22 kW)) @ 9500 RPM, 74.00 Nm (7,46 kgf-m or 54,33 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a key consideration. The Ducati Monster S2R Dark is equipped with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, giving reliable efficiency for your adventures.
Routine service is essential for ensuring your Ducati Monster S2R Dark running smoothly. Common service items consist of drive chains. With the right parts, your Monster S2R Dark can keep delivering strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Ducati Monster S2R Dark Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 803.00 ccm (48,76 cubic inches) |
| Power: | 76.03 HP (55,22 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 74.00 Nm (7,46 kgf-m or 54,33 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 173.0 kg (379,49 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |