The Diamo Velux 250 Convertible is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 17.00 HP (12.4 kW and a top speed of 96.6 km/h (59,70 mph)
When riding, the fuel capacity is an important consideration. The Diamo Velux 250 Convertible is fitted with a 7.57 litres (1,99 gallons) fuel tank, offering good efficiency for your rides.
Regular maintenance is important for ensuring your Diamo Velux 250 Convertible in peak form. Common service items comprise drive chains. Through proper maintenance, your Velux 250 Convertible can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Diamo Velux 250 Convertible Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 17.00 HP (12.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 96.6 km/h (59,70 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.57 litres (1,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 169.0 kg (370,74 pounds) |
| Length: | 2032 mm (79,60 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Double disc. ABS |