The Voxan V2 Roadster is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 108.00 HP (78,41 kW)) @ 9500 RPM, 110.00 Nm (11.2 kgf-m or 81.1 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is crucial for keeping your Voxan V2 Roadster in top condition. Popular maintenance parts comprise batteries. Using quality components, your V2 Roadster will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 108.00 HP (78,41 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 110.00 Nm (11.2 kgf-m or 81.1 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 187.0 kg (410,24 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |