The Blata Blatino Scooter Kit plus Carrier is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 27.00 ccm (1,64 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 1.34 HP (1.0 kW, 1.92 Nm (0.2 kgf-m or 1.4 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an important factor. The Blata Blatino Scooter Kit plus Carrier features a 1.30 litres (0,34 gallons) fuel tank, ensuring excellent fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is necessary for ensuring your Blata Blatino Scooter Kit plus Carrier in top condition. Frequently replaced components consist of spark plugs. With the right parts, your Blatino Scooter Kit plus Carrier will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 27.00 ccm (1,64 cubic inches) |
| Power: | 1.34 HP (1.0 kW |
| Torque: | 1.92 Nm (0.2 kgf-m or 1.4 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.30 litres (0,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 16.5 kg (36,22 pounds) |
| Length: | 1035 mm (40,50 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. disc brake - disc diameter 119 mm ( 47? ) |
| Rear Brakes: | Single disc. disc brake - disc diameter 119 mm ( 47? ) |