The Boom Trikes Classic Low Rider is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) Four cylinder boxer type of engine.
This engine has 48.27 HP (35.2 kW and a top speed of 130.0 km/h (80,40 mph)
Scheduled maintenance is vital for ensuring your Boom Trikes Classic Low Rider in top condition. Popular maintenance parts consist of drive chains. Using quality components, your Classic Low Rider can maintain great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Boom Trikes Classic Low Rider Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 170/60 - 17 and the Rear Tyre size is 295/50 - 15 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Four cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | 48.27 HP (35.2 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 130.0 km/h (80,40 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 700.0 kg (1535,48 pounds) |
| Length: | 3555 mm (139,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |