The Bajaj Discover DTSi is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.35 HP (8,26 kW)) @ 8000 RPM, 10.80 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is necessary for ensuring your Bajaj Discover DTSi in peak form. Regular replacement items include air filters. Through proper maintenance, your Discover DTSi will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.35 HP (8,26 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 10.80 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 129.0 kg (282,98 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |