The BMW R1200GS Adventure is a 4 stroke, Enduro bike with a Oil and air cooled 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) Two cylinder boxer, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 7000 RPM, 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential consideration. The BMW R1200GS Adventure includes a 33.00 litres (8,68 gallons) fuel tank, offering good mileage on the road.
Regular maintenance is key for maintaining your BMW R1200GS Adventure running smoothly. Common service items include clutch plates. With the right parts, your R1200GS Adventure will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for BMW R1200GS Adventure Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - R19 and the Rear Tyre size is 150/70 - R17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 33.00 litres (8,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 223.0 kg (489,14 pounds) |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |