The BMW K1200LT is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 1172.00 ccm (71,16 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 116.00 HP (84,28 kW)) @ 8000 RPM, 120.00 Nm (12,14 kgf-m or 88,06 ft.lbs) @ 5250 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical feature. The BMW K1200LT is equipped with a 24.00 litres (6,31 gallons) fuel tank, giving consistent mileage during your journeys.
Proper upkeep is necessary for keeping your BMW K1200LT in peak form. Essential service parts include oil filters. With regular servicing, your K1200LT will continue to deliver dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for BMW K1200LT Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/70 - ZR17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1172.00 ccm (71,16 cubic inches) |
| Power: | 116.00 HP (84,28 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 120.00 Nm (12,14 kgf-m or 88,06 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 24.00 litres (6,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 353.5 kg (775,40 pounds) |
| Length: | 2502 mm (98,01 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |