The Azel Diamond Back is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.00 HP (2.9 kW, 2.90 Nm (0,30 kgf-m or 2,09 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is key for maintaining your Azel Diamond Back running smoothly. Frequently replaced components involve drive chains. With regular servicing, your Diamond Back will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Azel Diamond Back Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 10 and the Rear Tyre size is 3.00 - 10 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 4.00 HP (2.9 kW |
| Torque: | 2.90 Nm (0,30 kgf-m or 2,09 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 84.0 kg (184,27 pounds) |
| Length: | 1600 mm (62,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |