The Harley Davidson VRSCA V Rod is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1130.78 ccm (68,66 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For longer journeys, the fuel system is a critical feature. The Harley Davidson VRSCA V Rod features a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel control system, delivering consistent mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is important for keeping your Harley Davidson VRSCA V Rod in top condition. Regular replacement items involve brake pads. Through proper maintenance, your VRSCA V Rod can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson VRSCA V Rod Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is MT90 - B16 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1130.78 ccm (68,66 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 100.34 Nm (10,15 kgf-m or 73,63 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 272.2 kg (597,00 pounds) |
| Length: | 2377 mm (93,13 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |