The Yamaha Drag Star Four is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 32.00 HP (23,28 kW)) @ 7500 RPM, 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a critical aspect. The Yamaha Drag Star Four features a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel management system, ensuring reliable range for your adventures.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Yamaha Drag Star Four in top condition. Essential service parts include clutch plates. By using genuine parts, your Drag Star Four will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha Drag Star Four Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 57S and the Rear Tyre size is 170/80 - 15 M/C 77S so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 32.00 HP (23,28 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 209.0 kg (458,50 pounds) |
| Length: | 2340 mm (91,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |