The Veli VL110GY 2A is a 4 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 110.00 ccm (6,68 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.70 HP (4,88 kW)) @ 8500 RPM, 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 75.0 km/h (46,37 mph)
Regular maintenance is essential for ensuring your Veli VL110GY 2A performing at its best. Regular replacement items comprise air filters. By using genuine parts, your VL110GY 2A can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 110.00 ccm (6,68 cubic inches) |
| Power: | 6.70 HP (4,88 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 75.0 km/h (46,37 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 46.0 kg (100,89 pounds) |
| Length: | 1600 mm (62,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Hand Brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Kick Brake |