The Triumph Daytona 955 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 955.00 ccm (57,98 cubic inches) In-line three type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 130.00 HP (94,43 kW)) @ 9900 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 9600 RPM and a top speed of 250.0 km/h (154,52 mph)
When riding, the fuel system is a key factor. The Triumph Daytona 955 includes a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, offering consistent fuel economy for your adventures.
Preventative care is crucial for keeping your Triumph Daytona 955 running smoothly. Popular maintenance parts comprise spark plugs. Through proper maintenance, your Daytona 955 can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 955.00 ccm (57,98 cubic inches) |
| Power: | 130.00 HP (94,43 kW)) @ 9900 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 9600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 250.0 km/h (154,52 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |