The Triumph Daytona 1200 is a 4 stroke, Sport bike with a 1180.00 ccm (71,64 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 147.00 HP (106,76 kW)) @ 9500 RPM, 112.80 Nm (11,44 kgf-m or 82,78 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is crucial to maintain your Triumph Daytona 1200 in peak form. Popular maintenance parts include sprockets. Through proper maintenance, your Daytona 1200 will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1180.00 ccm (71,64 cubic inches) |
| Power: | 147.00 HP (106,76 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 112.80 Nm (11,44 kgf-m or 82,78 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 247.0 kg (541,78 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |