The Ural De Luxe is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 650.00 ccm (39,46 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine.
This engine has 32.00 HP (23.4 kW, 41.00 Nm (4,18 kgf-m or 30,05 ft.lbs) @ 5200 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is key for maintaining your Ural De Luxe in peak form. Regular replacement items involve brake pads. By using genuine parts, your De Luxe will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 650.00 ccm (39,46 cubic inches) |
| Power: | 32.00 HP (23.4 kW |
| Torque: | 41.00 Nm (4,18 kgf-m or 30,05 ft.lbs) @ 5200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |