The Triumph Daytona 1200 SE Special Edition is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 1180.00 ccm (71,64 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 147.00 HP (106,76 kW)) @ 9500 RPM, 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an essential consideration. The Triumph Daytona 1200 SE Special Edition comes with a 25.00 litres (6,58 gallons) fuel tank, providing good efficiency during your journeys.
Routine service is key to maintain your Triumph Daytona 1200 SE Special Edition in peak form. Common service items comprise drive chains. Using quality components, your Daytona 1200 SE Special Edition can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Triumph Daytona 1200 SE Special Edition Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZX17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZX17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1180.00 ccm (71,64 cubic inches) |
| Power: | 147.00 HP (106,76 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 25.00 litres (6,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1999 |
| Weight: | 225.0 kg (493,52 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. 6-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |