The TVS Victor Edge is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 124.80 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.07 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM, 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an important factor. The TVS Victor Edge features a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel control system, delivering reliable range during your journeys.
Scheduled maintenance is necessary for maintaining your TVS Victor Edge in top condition. Essential service parts consist of sprockets. Using quality components, your Victor Edge will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for TVS Victor Edge Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 40/60 - 90 and the Rear Tyre size is 40/60 - 90 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 9.07 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 117.0 kg (256,61 pounds) |
| Length: | 2002 mm (78,41 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |