The Honda SilverWing 400 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 398.00 ccm (24,17 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 36.20 HP (26,27 kW)) @ 8000 RPM, 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential factor. The Honda SilverWing 400 is fitted with a fuel tank and features a DOHC fuel control system, offering optimal fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Honda SilverWing 400 operating reliably. Regular replacement items comprise sprockets. Using quality components, your SilverWing 400 will continue to deliver dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Honda SilverWing 400 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 14 and the Rear Tyre size is 150/70 - 13 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24,17 cubic inches) |
| Power: | 36.20 HP (26,27 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 228.0 kg (500,19 pounds) |
| Length: | 2750 mm (107,76 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |