The TGB 303RS 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.60 HP (6.3 kW and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an important factor. The TGB 303RS 125 comes with a 6.80 litres (1,79 gallons) fuel tank, offering good fuel economy for your rides.
Preventative care is important to maintain your TGB 303RS 125 in peak form. Popular maintenance parts include fuel filters. With regular servicing, your 303RS 125 can keep delivering excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for TGB 303RS 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 8.60 HP (6.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.80 litres (1,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1860 mm (72,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |