The Piaggio Beverly Tourer 400 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 33.52 HP (24,38 kW)) @ 7500 RPM, 37.60 Nm (3,78 kgf-m or 27,56 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an important consideration. The Piaggio Beverly Tourer 400 includes a 13.20 litres (3,47 gallons) fuel tank, providing reliable efficiency for your rides.
Proper upkeep is essential for maintaining your Piaggio Beverly Tourer 400 operating reliably. Regular replacement items consist of drive chains. By using genuine parts, your Beverly Tourer 400 can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 33.52 HP (24,38 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 37.60 Nm (3,78 kgf-m or 27,56 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.20 litres (3,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | 2215 mm (86,76 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |