The Peugeot Satelis 250 Premium is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.30 ccm (14,84 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 22.00 HP (16.1 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an essential aspect. The Peugeot Satelis 250 Premium is equipped with a 13.20 litres (3,47 gallons) fuel tank, ensuring optimal performance during your journeys.
Routine service is crucial for maintaining your Peugeot Satelis 250 Premium performing at its best. Common service items involve drive chains. By using genuine parts, your Satelis 250 Premium will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Peugeot Satelis 250 Premium Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/60 - 14 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.30 ccm (14,84 cubic inches) |
| Power: | 22.00 HP (16.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.20 litres (3,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 161.0 kg (353,13 pounds) |
| Length: | 2152 mm (84,28 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |