The Peugeot Ludix One is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the fuel system is an important consideration. The Peugeot Ludix One is fitted with a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank, providing optimal efficiency for your rides.
Proper upkeep is vital for ensuring your Peugeot Ludix One operating reliably. Common service items consist of spark plugs. Through proper maintenance, your Ludix One can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Peugeot Ludix One Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 10 and the Rear Tyre size is 90/90 - 10 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 66.0 kg (144,77 pounds) |
| Length: | 1645 mm (64,48 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake). 110mm dia |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). 110mm dia |