The PGO BuBu 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 106.00 ccm (6,44 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.52 HP (6,87 kW)) @ 7750 RPM, 9.10 Nm (0,90 kgf-m or 6,67 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a key feature. The PGO BuBu 125 features a 6.70 litres (1,76 gallons) fuel tank, offering optimal mileage for your rides.
Preventative care is important for ensuring your PGO BuBu 125 performing at its best. Frequently replaced components involve brake pads. By using genuine parts, your BuBu 125 will sustain excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 106.00 ccm (6,44 cubic inches) |
| Power: | 9.52 HP (6,87 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 9.10 Nm (0,90 kgf-m or 6,67 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.70 litres (1,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 101.0 kg (221,59 pounds) |
| Length: | 1710 mm (66,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |