The Honda Forza EX is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 21.45 HP (15,62 kW)) @ 7500 RPM, 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a key feature. The Honda Forza EX comes with a fuel tank and uses a SOHC fuel injection system, ensuring consistent fuel economy for your rides.
Proper upkeep is important to keep your Honda Forza EX in peak form. Frequently replaced components comprise fuel filters. By using genuine parts, your Forza EX can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Honda Forza EX Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 13 and the Rear Tyre size is 140/70 - 13 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 21.45 HP (15,62 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | 2185 mm (85,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |