The Moto Morini Scrambler is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1187.00 ccm (72,07 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 117.00 HP (84,97 kW)) @ 8500 RPM, 101.70 Nm (10,35 kgf-m or 74,63 ft.lbs) @ 6700 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an important aspect. The Moto Morini Scrambler includes a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel injection system, ensuring good range on the road.
Regular maintenance is key to keep your Moto Morini Scrambler in top condition. Common service items include clutch plates. By using genuine parts, your Scrambler can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Moto Morini Scrambler Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1187.00 ccm (72,07 cubic inches) |
| Power: | 117.00 HP (84,97 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 101.70 Nm (10,35 kgf-m or 74,63 ft.lbs) @ 6700 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 199.6 kg (437,80 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |