The Giantco Filly 125 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.50 HP (5,47 kW)) @ 7000 RPM, 7.20 Nm (0,70 kgf-m or 5,27 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical consideration. The Giantco Filly 125 features a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel control system, delivering excellent fuel economy on the road.
Proper upkeep is important to keep your Giantco Filly 125 performing at its best. Frequently replaced components involve drive chains. By using genuine parts, your Filly 125 will sustain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Giantco Filly 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 7.50 HP (5,47 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 7.20 Nm (0,70 kgf-m or 5,27 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 7.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 100.0 kg (219,40 pounds) |
| Length: | 1835 mm (71,84 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |